| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Brand | Dart Machinery |
| GTIN | 00807051007695 |
| Image Info | These images are actual |
| Chamber Volume | 42.00cc |
| CNC Ported | Yes |
| Engine Type | Small Block |
| Exhaust Valve Diameter | 1.600in |
| Intake Runner Volume | 296.00cc |
| Intake Valve Diameter | 2.150in |
| Make | Chevrolet |
| Material Type | RMR Cast Aluminum Alloy |
| Max Lift | 0.750in |
| Port Volume | 296.00cc |
| Series | Race Series |
| Spring Type | Double |
| Valve Angle | 12.5deg |
| Valve Spring Diameter | 1.550in |