| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 95.00mm |
| Piston Size | 94.93mm |
| Compression Ratio - Actual | 12.5:1 |
| Total Height | 40.25mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00mm |
| Compression Height | 14.40mm |
| Boss Space In | 19.50mm |
| Piston Head Type | Hollow |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| OEM Reference No | 5TJ-11631-00 |
| Country of Origin | USA |
| GTIN | 00193564463661 |
| Piston Ring Part # | W3741XS |
| Piston Pin Part # | WS600 |
| Circlip Part # | WCW18 |
| Package Height | 107,95mm |
| Package Length | 124,46mm |
| Package Weight | 362.87g |
| Package Width | 124,46mm |
| Image Info | These images are actual |
| Brand | Wiseco |