| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 54.00mm |
| Piston Size | 53.94mm |
| Total Height | 58.50mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 15.00mm |
| Compression Height | 20.30mm |
| Ring Locating Pin (E) | 0.00mm |
| Ring Locating Pin (F) | -mm |
| Boss Space In | 17.70mm |
| Piston Head Type | Flatened Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | B4X-11631-00-A0 |
| Country of Origin | USA |
| Piston Ring Part # | W2126CS |
| Piston Pin Part # | WS668 |
| Circlip Part # | WCW15 |
| Package Height | 86,00mm |
| Package Length | 78,00mm |
| Package Weight | 202.00g |
| Package Width | 80,00mm |
| Image Info | These images are representative |
| Brand | Wiseco |