| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 68.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564135056 |
| Piston Size | 67.95mm |
| Total Height | 74.80mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00mm |
| Compression Height | 27.00mm |
| Ring Locating Pin (E) | 12.50mm |
| Ring Locating Pin (F) | 12.50mm |
| Boss Space In | 23.10mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 3XK-11631-01-A0 |
| Piston Ring Part # | W2677CD |
| Piston Pin Part # | WS508 |
| Circlip Part # | WCW18 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 88,90mm |