| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 67.50mm |
| Bore - Oversize | 1.50mm |
| Bore - Standard | 66.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564123695 |
| Total Height | 69.00mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 16.00mm |
| Compression Height | 22.00mm |
| Ring Locating Pin (E) | 14.50mm |
| Ring Locating Pin (F) | 14.50mm |
| Boss Space In | 24.00mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 2XJ-11631-01-97 |
| Piston Ring Part # | W2658CD |
| Piston Pin Part # | WS486 |
| Circlip Part # | WCW16 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 362.87g |
| Package Width | 88,90mm |