| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 98.00mm |
| Bore - Oversize | 3.00mm |
| Bore - Standard | 95.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564139894 |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.5 |
| Total Height | 51.80mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 22.00mm |
| Compression Height | 17.00mm |
| Boss Space In | 35.90mm |
| Piston Head Type | Flat |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 34L-11631-02 |
| Piston Ring Part # | W3858XH |
| Piston Pin Part # | WS550 |
| Circlip Part # | WCW22 |
| Package Height | 107,95mm |
| Package Length | 124,46mm |
| Package Weight | 362.87g |
| Package Width | 124,46mm |