| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 52.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564132253 |
| Piston Size | 51.95mm |
| Total Height | 61.50mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 14.00mm |
| Compression Height | 26.00mm |
| Ring Locating Pin (E) | 14.00mm |
| Ring Locating Pin (F) | 14.00mm |
| Boss Space In | 17.50mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 558-11631-01-96 |
| Piston Ring Part # | W2047CD |
| Piston Pin Part # | WS288 |
| Circlip Part # | WCW14 |
| Package Height | 82,55mm |
| Package Length | 76,20mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 76,20mm |