| Weight | 0.283 kg |
|---|---|
| Bore - Oversize | 3.268in |
| Compression Height | 29.77mm |
| Compression Ratio - Actual | 9.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.17mm |
| Dome Volume | -11.0cc |
| Material Type | 2618 |
| Piston Head Type | Dish |
| Piston Pin Diameter | .020in |
| Ring Set Included | 8300XX |
| Brand | Wiseco |
| Build Type | Build to Stock |
| GTIN | 00193564076861 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 109,22mm |
| Package Length | 200,66mm |
| Package Weight | 1905.09g |
| Package Width | 223,52mm |