| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 84.00mm |
| Bore - Oversize | 3.00mm |
| Bore - Standard | 81.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 12.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564143129 |
| Compression Ratio - Over Stock | +0.5 |
| Total Height | 45.50mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 20.00mm |
| Compression Height | 14.70mm |
| Boss Space In | 24.50mm |
| Piston Head Type | Flat |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 12111-20F10-0F0 |
| Piston Ring Part # | W3307XC |
| Piston Pin Part # | WS520 |
| Circlip Part # | WCW20 |
| Package Height | 105,41mm |
| Package Length | 105,41mm |
| Package Weight | 362.87g |
| Package Width | 105,41mm |