| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 67.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564135421 |
| Piston Size | 66.94mm |
| Total Height | 77.80mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00mm |
| Compression Height | 28.00mm |
| Ring Locating Pin (E) | 12.50mm |
| Ring Locating Pin (F) | 12.50mm |
| Boss Space In | 22.50mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 12110-29E20-0F0 |
| Piston Ring Part # | W2638CD |
| Piston Pin Part # | WS459 |
| Circlip Part # | WCW18 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 88,90mm |