| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 56.00mm |
| Bore - Oversize | 2.00mm |
| Bore - Standard | 54.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564134448 |
| Total Height | 57.00mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 14.00mm |
| Compression Height | 22.60mm |
| Ring Locating Pin (E) | 12.00mm |
| Ring Locating Pin (F) | -mm |
| Boss Space In | 20.80mm |
| Piston Head Type | Flat |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 12110-01B38-0F0 |
| Piston Ring Part # | W2205CS |
| Piston Pin Part # | WS288 |
| Circlip Part # | WCW14 |
| Package Height | 82,55mm |
| Package Length | 76,20mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 76,20mm |
| Build Type | Build on Demand |