| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 71.00mm |
| Bore - Oversize | 1.00mm |
| Bore - Standard | 70.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564141941 |
| Total Height | 79.50mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00mm |
| Compression Height | 23.00mm |
| Ring Locating Pin (E) | 7.00mm |
| Ring Locating Pin (F) | 30.00mm |
| Boss Space In | 26.50mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | Armorglide Coating, Electra Coated |
| Remark | 3 Cylinder engine uses 2 x left and 1 x right pistonkit ! |
| Remark 2 | 1972 "J" and 1973 "K" models will require 2 Suzuki Part # 09169-18001 thrust washers per piston ! |
| OEM Reference No | 12120-31002 |
| Piston Ring Part # | W2795CD |
| Piston Pin Part # | WS524 |
| Circlip Part # | WCW18 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 317.51g |
| Package Width | 88,90mm |