| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564139269 |
| Bore - Standard | 84.00mm |
| Piston Size | 83.95mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +0.3 |
| Total Height | 31.90mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 16.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 13.2:1 |
| Compression Height | 11.00mm |
| Boss Space In | 16.00mm |
| Piston Head Type | Flat with hollow top |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| OEM Reference No | 1836 |
| Piston Ring Part # | W8400ZX |
| Piston Pin Part # | WS677 |
| Circlip Part # | WCW16 |
| Package Height | 105,41mm |
| Package Length | 105,41mm |
| Package Weight | 362.87g |
| Package Width | 105,41mm |
| Image Info | These images are representative |