| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 4.020in |
| Compression Height | 1.550in |
| Country of Origin | USA |
| Dome Volume | -1.7cc |
| Material Type | 4032 |
| Piston Head Type | Flat Top |
| Piston Pin Diameter | 0.927 in |
| Ring Set Recommended | JG7708-4020-5 |
| Rod Length | 5.700in |
| Stroke | 3.480in |
| Brand | Wiseco |
| Build Type | Build on Demand |
| GTIN | 00193564068132 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 106,68mm |
| Package Length | 711,20mm |
| Package Weight | 7620.35g |
| Package Width | 269,24mm |