| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 4.040in |
| Compression Height | 1.250in |
| Country of Origin | USA |
| Dome Volume | -13cc |
| Material Type | 2618 |
| Piston Head Type | Dish |
| Piston Pin Diameter | 0.927 in |
| Ring Set Included | J100F8-4040-5 |
| Rod Length | 6.000in |
| Stroke | 3.480in |
| Brand | Wiseco |
| Build Type | Build on Demand |
| GTIN | 00193564067326 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 106,68mm |
| Package Length | 711,20mm |
| Package Weight | 7620.35g |
| Package Width | 269,24mm |