| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 4.040in |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 1.260in |
| Dome Volume | -15cc |
| GTIN | 00193564093080 |
| Image Info | These images are actual |
| Material Type | 4032 |
| Package Height | 106,68mm |
| Package Length | 716,28mm |
| Package Weight | 5669.90g |
| Package Width | 276,86mm |
| Piston Head Type | Reverse Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.927 in |
| Ring Set Included | S100S8-4040-5 |
| Rod Length | 6.000in |
| Stroke | 3.480in |
| Brand | Wiseco |