| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 4.030in |
| Compression Height | 1.600in |
| Country of Origin | USA |
| Dome Volume | -5cc |
| Material Type | 4032 |
| Piston Head Type | Flat Top |
| Piston Pin Diameter | 0.912 in |
| Ring Set Included | S100S8-4030-5 |
| Rod Length | 5.090in |
| Stroke | 3.000in |
| Brand | Wiseco |
| Build Type | Build to Stock |
| GTIN | 00193564092816 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 109,22mm |
| Package Length | 713,74mm |
| Package Weight | 6350.29g |
| Package Width | 271,78mm |