| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 4.310in |
| Build Type | Build to Stock |
| Compression Height | 1.760in |
| Dome Volume | 21cc |
| GTIN | 00193564093387 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 4032 |
| Package Height | 106,68mm |
| Package Length | 713,74mm |
| Package Weight | 6985.32g |
| Package Width | 266,70mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.990 in |
| Ring Set Included | S100S8-4310-5 |
| Rod Length | 6.135in |
| Stroke | 3.766in |
| Brand | Wiseco |