| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 66.40mm |
| Piston Size | 66.36mm |
| Total Height | 77.25mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00mm |
| Compression Height | 28.00mm |
| Ring Locating Pin (E) | 14.50mm |
| Ring Locating Pin (F) | 14.50mm |
| Boss Space In | 24.90mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| OEM Reference No | 13001-0058 |
| Country of Origin | USA |
| Piston Ring Part # | W2614CD |
| Piston Pin Part # | WS508 |
| Circlip Part # | WCW18 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 88,90mm |
| Image Info | These images are actual |
| Brand | Wiseco |