| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 72.00mm |
| Piston Size | 71.93mm |
| Total Height | 75.50mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00mm |
| Compression Height | 29.00mm |
| Ring Locating Pin (E) | 1.75mm |
| Ring Locating Pin (F) | 1.75mm |
| Piston Head Type | Flat |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| OEM Reference No | 556.30.107.000 |
| Country of Origin | USA |
| GTIN | 00193564463135 |
| Piston Ring Part # | W2835CD |
| Piston Pin Part # | WS513 |
| Circlip Part # | WCW18 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 317.51g |
| Package Width | 88,90mm |
| Image Info | These images are actual |
| Brand | Wiseco |