| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 86.00mm |
| Bore - Oversize | 2.00mm |
| Bore - Standard | 84.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 13.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Cylinders | 4 |
| Displacement | 1417cc |
| Dome Coating | None |
| Skirt Coating | ArmorGlide |
| Stroke | 61.00mm |
| Treatment | None |
| Brand | Wiseco |
| Build Type | Build on Demand |
| GTIN | 00193564155870 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 114,30mm |
| Package Length | 342,90mm |
| Package Weight | 1587.57g |
| Package Width | 215,90mm |