| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 54.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564135353 |
| Piston Size | 53.95mm |
| Total Height | 57.70mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 15.00mm |
| Compression Height | 21.80mm |
| Ring Locating Pin (E) | 11.00mm |
| Ring Locating Pin (F) | -mm |
| Boss Space In | 20.70mm |
| Piston Head Type | Flat |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13001-1396 |
| Piston Ring Part # | W2126CS |
| Piston Pin Part # | WS467 |
| Circlip Part # | WCW15 |
| Package Height | 82,55mm |
| Package Length | 76,20mm |
| Package Weight | 226.80g |
| Package Width | 76,20mm |
| Image Info | These images are representative |