| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 72.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 12.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564142603 |
| Bore - Standard | 66.00mm |
| Bore - Oversize | 6.00mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +3.3 |
| Total Height | 59.20mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 17.00mm |
| Compression Height | 16.30mm |
| Boss Space In | 23.70mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13001-1005 |
| Piston Ring Part # | W2835XC |
| Piston Pin Part # | WS523 |
| Circlip Part # | WCW17 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 88,90mm |