| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 73.50mm |
| Bore - Oversize | 2.50mm |
| Bore - Standard | 71.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564141743 |
| Total Height | 72.20mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 16.00mm |
| Compression Height | 24.00mm |
| Ring Locating Pin (E) | 0.00mm |
| Ring Locating Pin (F) | 0.00mm |
| Boss Space In | 23.70mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | Armorglide Coating, Electra Coated |
| OEM Reference No | 13001-050 |
| Piston Ring Part # | W2894CD |
| Piston Pin Part # | WS259 |
| Circlip Part # | WCW16 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 453.59g |
| Package Width | 88,90mm |
| Build Type | Build on Demand |