| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 75.50mm |
| Bore - Oversize | 0.50mm |
| Bore - Standard | 75.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564139504 |
| Total Height | 56.00mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 17.00mm |
| Compression Height | 16.80mm |
| Boss Space In | 22.70mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13101-KL4-003 |
| Piston Ring Part # | W2973XG |
| Piston Pin Part # | WS523 |
| Circlip Part # | WCW17 |
| Package Height | 105,41mm |
| Package Length | 105,41mm |
| Package Weight | 362.87g |
| Package Width | 105,41mm |