| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 69.00mm |
| Bore - Oversize | 0.50mm |
| Bore - Standard | 68.50mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564124371 |
| Compression Ratio - Over Stock | +0.8 |
| Total Height | 46.90mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 15.00mm |
| Compression Height | 14.20mm |
| Boss Space In | 26.50mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| OEM Reference No | 13101-HM8-A40 |
| Piston Ring Part # | W2718XA |
| Piston Pin Part # | WS525 |
| Circlip Part # | WCW15 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 317.51g |
| Package Width | 88,90mm |