| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 96.00mm |
| Piston Size | 95.94mm |
| Compression Ratio - Actual | 13.5:1 |
| Total Height | 39.30mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 19.00mm |
| Compression Height | 11.00mm |
| Boss Space In | 19.70mm |
| Piston Head Type | Raised top with hollow area |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| OEM Reference No | 13101-MKE-A00 |
| Country of Origin | USA |
| GTIN | 00193564462411 |
| Piston Ring Part # | W9600ZV |
| Piston Pin Part # | W748-2050-16-93C |
| Circlip Part # | WCW19 |
| Package Height | 107,95mm |
| Package Length | 124,46mm |
| Package Weight | 362.87g |
| Package Width | 124,46mm |
| Image Info | These images are actual |
| Brand | Wiseco |