| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 48.00mm |
| Bore - Oversize | 1.00mm |
| Bore - Standard | 47.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564135483 |
| Total Height | 53.50mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 14.00mm |
| Compression Height | 17.00mm |
| Ring Locating Pin (E) | 10.00mm |
| Ring Locating Pin (F) | -mm |
| Boss Space In | 16.50mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| Remark | USA Bore (82cc) |
| OEM Reference No | 13120-GBF-840 |
| Piston Ring Part # | W1890CS |
| Piston Pin Part # | WS517 |
| Circlip Part # | WCW14 |
| Package Height | 82,55mm |
| Package Length | 76,20mm |
| Package Weight | 181.44g |
| Package Width | 76,20mm |