| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 71.50mm |
| Bore - Oversize | 1.50mm |
| Bore - Standard | 70.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564132796 |
| Total Height | 73.50mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00mm |
| Compression Height | 23.20mm |
| Ring Locating Pin (E) | 16.50mm |
| Ring Locating Pin (F) | 16.50mm |
| Boss Space In | 23.50mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13100-467-000 |
| Piston Ring Part # | W2815CD |
| Piston Pin Part # | WS343 |
| Circlip Part # | WCW18 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 317.51g |
| Package Width | 88,90mm |