| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 68.00mm |
| Bore - Oversize | 1.60mm |
| Bore - Standard | 66.40mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564135162 |
| Total Height | 79.40mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00mm |
| Compression Height | 29.00mm |
| Ring Locating Pin (E) | 14.00mm |
| Ring Locating Pin (F) | 14.00mm |
| Boss Space In | 23.40mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13100-KZ3-880 |
| Piston Ring Part # | W2677CD |
| Piston Pin Part # | WS508 |
| Circlip Part # | WCW18 |
| Package Height | 101,60mm |
| Package Length | 88,90mm |
| Package Weight | 317.51g |
| Package Width | 88,90mm |