| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 56.00mm |
| Bore - Oversize | 2.00mm |
| Bore - Standard | 54.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564134622 |
| Total Height | 60.50mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 15.00mm |
| Compression Height | 20.50mm |
| Ring Locating Pin (E) | 12.00mm |
| Ring Locating Pin (F) | -mm |
| Boss Space In | 19.50mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| Remark | 1989 model is Nikasil bore. Cylinder sleeving or replating required for oversizes ! |
| OEM Reference No | 13101-KS6-833 |
| Piston Ring Part # | W2205CS |
| Piston Pin Part # | WS467 |
| Circlip Part # | WCW15 |
| Package Height | 82,55mm |
| Package Length | 76,20mm |
| Package Weight | 226.80g |
| Package Width | 76,20mm |