| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 56.50mm |
| Bore - Oversize | 0.50mm |
| Bore - Standard | 56.00mm |
| Country of Origin | USA |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564132451 |
| Total Height | 65.00mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 14.00mm |
| Compression Height | 21.50mm |
| Ring Locating Pin (E) | 12.50mm |
| Ring Locating Pin (F) | 12.50mm |
| Boss Space In | 20.50mm |
| Piston Head Type | Dome |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13101-400-020 |
| Piston Ring Part # | W2224CD |
| Piston Pin Part # | WS394 |
| Circlip Part # | WCW14 |
| Package Height | 82,55mm |
| Package Length | 76,20mm |
| Package Weight | 272.16g |
| Package Width | 76,20mm |