| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 3.518in |
| Bore - Oversize | 0.020in |
| Bore - Standard | 3.498in |
| Compression Ratio - Actual | 10.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Piston Head Type | Flatened Dome |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564127419 |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.5 |
| Piston Pin Hole Diameter | 20.10mm |
| Skirt Coating | – |
| Piston Ring Part # | W3517X |
| Piston Pin Part # | WS530 |
| Circlip Part # | WW5731 |