| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 98.00mm |
| Bore - Oversize | 2.00mm |
| Bore - Standard | 96.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 12.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564140401 |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.00 |
| Total Height | 33.80mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 19.00mm |
| Compression Height | 14.30mm |
| Boss Space In | 20.10mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| OEM Reference No | 13101-MEB-670 |
| Piston Ring Part # | W9800ZV |
| Piston Pin Part # | WS660 |
| Circlip Part # | WCW19 |
| Package Height | 107,95mm |
| Package Length | 124,46mm |
| Package Weight | 362.87g |
| Package Width | 124,46mm |
| Build Type | Build on Demand |