| Weight | 0.525 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 4.350in |
| Compression Height | 1.120in |
| Compression Ratio - Actual | 14.3:1 |
| Country of Origin | USA |
| Dome Volume | 48.4cc |
| Material Type | 2618 |
| Piston Head Type | Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.990 in |
| Ring Set Recommended | J100F8-4350-5 |
| Rod Length | 6.535in |
| Skirt Type | Full Round |
| Stroke | 4.250in |
| Volume | 48.4 |
| Brand | Wiseco |
| Build Type | Build on Demand |
| GTIN | 00193564071873 |
| Image Info | These images are representative |
| Package Height | 109,22mm |
| Package Length | 716,28mm |
| Package Weight | 7620.35g |
| Package Width | 266,70mm |