| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Standard | 91.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.3:1 |
| Country of Origin | USA |
| Skirt Coating | Armorglide Coating |
| Brand | Wiseco |
| GTIN | 00193564124234 |
| Piston Size | 90.95mm |
| Total Height | 46.80mm |
| Piston Pin Hole Diameter | 20.00mm |
| Compression Height | 17.30mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| OEM Reference No | 420685714 |
| Piston Ring Part # | W9100XX |
| Piston Pin Part # | WS641 |
| Circlip Part # | WW5509 |
| Package Height | 107,95mm |
| Package Length | 124,46mm |
| Package Weight | 362.87g |
| Package Width | 124,46mm |