| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 4.500in |
| Build Type | Build on Demand |
| Compression Height | 1.270in |
| GTIN | 00193564069160 |
| Image Info | These images are representative |
| Material Type | 2618 |
| Package Height | 106,68mm |
| Package Length | 711,20mm |
| Package Weight | 7620.35g |
| Package Width | 269,24mm |
| Piston Head Type | Reverse Dome |
| Piston Pin Diameter | 0.990 in |
| Ring Set Recommended | J820F8-4500-5 |
| Rod Length | 6.385in |
| Stroke | 4.250in |
| Brand | Wiseco |