| Weight | 0.36 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 96.00mm |
| Bore - Oversize | 0.50mm |
| Coating | Armor Plating |
| Compression Height | 29.67mm |
| Compression Ratio - Actual | 8.8:1 |
| Country of Origin | USA |
| Deck Clearance | 0.43-mm |
| Dome Volume | -10.0cc |
| Material Type | 2618 |
| Piston Pin Diameter | 22.00mm |
| Ring Set Included | 9600XX |
| Brand | Wiseco |
| Build Type | Build to Stock |
| GTIN | 00193564076700 |
| Image Info | These images are actual |
| Package Height | 109,22mm |
| Package Length | 200,66mm |
| Package Weight | 1905.09g |
| Package Width | 223,52mm |