
€334.17
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 85.00mm |
| Bore - Oversize | 0.50mm |
| Compression Ratio - Actual | 10.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | JE |
| GTIN | 00193564213778 |
| Bore - Standard | 84.50mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +0.5 |
| Piston Pin Hole Diameter | 20.00mm |
| Compression Height | 15.40mm |
| Piston Head Type | Flat with hollow top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 5ND-11631-00-YX |
| Piston Ring Part # | JE-JG1001-3346 |
| Piston Pin Part # | JE-787-2250-12-51C |
| Circlip Part # | JE-787-050-MW |
| Build Type | Build on Demand |