
€281.65
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 85.00mm |
| Bore - Oversize | 13.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 14.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | JE |
| GTIN | 00193564019745 |
| Bore - Standard | 72.00mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +4.5 |
| Piston Pin Hole Diameter | 18.00mm |
| Piston Head Type | Flat |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 12111-49221 |
| Piston Ring Part # | JE-XC8500 |
| Piston Pin Part # | JE-708-2250-14-93C |
| Circlip Part # | JE-708-050-MW |
| Build Type | Build on Demand |