| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Compression Ratio - Actual | 13.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | JE |
| GTIN | 00193564219190 |
| Package Height | 94,00mm |
| Package Length | 151,00mm |
| Package Weight | 546.00g |
| Package Width | 139,00mm |
| Bore - Standard | 95.00mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +2.5 |
| Piston Pin Hole Diameter | 20.00mm |
| Compression Height | 13.50mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 590.30.007.000 |
| Piston Ring Part # | JE-ZS9500 |
| Piston Pin Part # | JE-787-2050-16-93C |
| Circlip Part # | JE-787-050-MW |