| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Compression Ratio - Actual | 11.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | JE |
| GTIN | 00193564203069 |
| Bore - Standard | 102.00mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.0 |
| Piston Pin Hole Diameter | 24.00mm |
| Compression Height | 17.00mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13101-HP6-A00 |
| Piston Ring Part # | JE-XS10200 |
| Piston Pin Part # | JE-945-2250-15-51C |
| Circlip Part # | JE-945-073-MW |