| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Compression Ratio - Actual | 13.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | JE |
| GTIN | 00193564202925 |
| Bore - Standard | 94.00mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +2.5 |
| Piston Pin Hole Diameter | 21.00mm |
| Compression Height | 15.50mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13101-HP1-670 |
| Piston Ring Part # | JE-JG1101-3701 |
| Piston Pin Part # | JE-827-2050-15-93C |
| Circlip Part # | JE-827-063-MW |