
€334.17
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Compression Ratio - Actual | 14.2:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | JE |
| GTIN | 00193564202635 |
| Package Height | 92,00mm |
| Package Length | 152,00mm |
| Package Weight | 330.00g |
| Package Width | 141,00mm |
| Bore - Standard | 76.80mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.0 |
| Piston Pin Hole Diameter | 16.00mm |
| Compression Height | 11.00mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13101-KRN-A40 |
| Piston Ring Part # | JE-JG4801-3023 |
| Piston Pin Part # | JE-630-1650-12-93C |
| Circlip Part # | JE-630-050-MW |