
€334.17
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 95.50mm |
| Bore - Oversize | 5.50mm |
| Compression Ratio - Actual | 13.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | JE |
| GTIN | 00193564218452 |
| Bore - Standard | 90.00mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +0.8 |
| Piston Pin Hole Diameter | 20.00mm |
| Compression Height | 15.30mm |
| Piston Head Type | Flat |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 12111-29F00-0F0 |
| Piston Ring Part # | JE-JC2801-3760 |
| Piston Pin Part # | JE-787-2050-16-93C |
| Circlip Part # | JE-787-050-MW |