
€1,009.76
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 86.00mm |
| Bore - Oversize | 8.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 13.5:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | JE |
| GTIN | 00193564217462 |
| Image Info | These images are representative |
| Bore - Standard | 78.00mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +3.5 |
| Piston Pin Hole Diameter | 20.00mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 12111-48B04-0F0 |
| Piston Ring Part # | JE-XC8600 |
| Piston Pin Part # | JE-787-2250-11-93C |
| Circlip Part # | JE-787-050-MW |
| Build Type | Build on Demand |