
€1,096.61
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Bore - Actual | 87.00mm |
| Bore - Oversize | 3.00mm |
| Compression Ratio - Actual | 14.0:1 ('06-11) / 14.6:1 ('12-23) |
| Country of Origin | USA |
| Brand | JE |
| GTIN | 00193564219015 |
| Image Info | These images are representative |
| Bore - Standard | 84.00mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +2.0 ('06-11) / +2.3 ('12-23) |
| Piston Pin Hole Diameter | 20.00mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13001-0094 |
| Piston Ring Part # | JE-JG1001-3425 |
| Piston Pin Part # | JE-787-2050-14-93C |
| Circlip Part # | JE-787-050-MW |