
€952.63
| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Compression Ratio - Actual | 12.5:1 ('06-11) / 13.1:1 ('12-23) |
| Country of Origin | USA |
| Brand | JE |
| GTIN | 00193564218742 |
| Image Info | These images are representative |
| Bore - Standard | 84.00mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +0.5 ('06-11) / +0.8 ('12-23) |
| Piston Pin Hole Diameter | 20.00mm |
| Piston Head Type | Flat with raised top |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13001-0094 |
| Piston Ring Part # | Use OEM rings ! |
| Piston Pin Part # | JE-787-2050-14-93C |
| Circlip Part # | JE-787-050-MW |
| Build Type | Build on Demand |