| Weight | 3 kg |
|---|---|
| Compression Ratio - Actual | 10.0:1 |
| Country of Origin | USA |
| Brand | JE |
| GTIN | 00193564028617 |
| Image Info | These images are actual |
| Bore - Standard | 85.00mm |
| Compression Ratio - Over Stock | +1.2 |
| Piston Pin Hole Diameter | 20.00mm |
| Compression Height | 15.80mm |
| Piston Head Type | Flat |
| Skirt Coating | – |
| OEM Reference No | 13001-0021 |
| Piston Ring Part # | JE-JG1001-3346 |
| Piston Pin Part # | JE-787-2250-14-93C |
| Circlip Part # | JE-787-050-MW |