| Weight | 178-210 kg |
|---|---|
| GTIN | 00807051017649 |
| Brand | Dart Machinery |
| Image Info | These images are representative |
| Bore - Actual | 4.000in |
| Camshaft Lifter Bore | 0.875in |
| Camshaft Location | Standard |
| Deck Height - Std | 9.500in |
| Engine Family | Small Block |
| Engine Type | 351 |
| Freeze Plug Type | Brass Press-in |
| Main Bearing Type | 351 Cleveland |
| Main Cap Type | 4 Bolt Steel |
| Make | Ford |
| Material Type | Cast Iron |
| Rear Main Seal | Standard |
| Rear Main Seal Type | Standard |
| Series | SHP |